Sažetak | Uznemiravanje na radnom mjestu slabo je istražen fenomen u Republici Hrvatskoj, unatoč brojnim dokazima o njegovoj prevalenciji. Mobing i diskriminatorno uznemiravanje na televiziji, među ženama, gotovo uopće nisu istraženi. Iako su se nepoželjna ponašanja na radnom mjestu, posebice spolno uznemiravanje, pronašla u literaturi krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća, kada su i prvi put definirani neki oblici, još uvijek milijuni žena diljem svijeta trpe diskriminatorna uznemiravanja. Činjenica jest da su u Republici Hrvatskoj doneseni zakoni koji reguliraju pojedine oblike diskriminatornih uznemiravanja, no uz sve znatne i pozitivne napore akademske i znanstvene zajednice, još nije sveobuhvatno istraženo područje svih oblika takvoga neželjenog ponašanja na radnom mjestu žena zaposlenih u informativnim redakcijama hrvatskih televizija s nacionalnom koncesijom. Takvi podaci prikupljeni su, istraženi, analizirani i sistematizirani u ovom radu.
Istraživanje pruža do sada nepoznate podatke o iskustvima televizijskih zaposlenica, novinarki, tajnica, organizatorica, realizatorica, montažerki i drugih, s diskriminacijom prema spolu, spolnim uznemiravanjem i mobingom na radnom mjestu, odnosno u njihovim redakcijama informativnih programa triju nacionalnih televizija s nacionalnom koncesijom, Hrvatske televizije, NOVE TV i RTL-a. Osim iskustva s neželjenim ponašanjima, istraženi su i najčešći oblici diskriminatornog uznemiravanja i mobinga kao i identificirani tipovi zlostavljača te reakcija žena na predmetna neželjena ponašanja, odnosno njihovo poznavanje regulative koja obuhvaća položaj žena, standarde i mehanizme u borbi protiv diskriminiranja.
Barem jedan od oblika verbalnoga spolnog uznemiravanja (od ukupno pet promatranih) doživjelo je 84.6% ispitanica. Stopa neverbalnog uznemiravanja iznosi visokih 64.1%. Gotovo dvije trećine žena u informativnim redakcijama nacionalnih televizija doživjele su neki od oblika neverbalnoga spolnog uznemiravanja. Zakone koji reguliraju spolno uznemiravanje malo ili uopće ne poznaje 66% ispitanica. Deset žena koje su doživjele ovakav oblik uznemiravanja ga je prešutjelo. Osam žena navelo je da u ovom trenutku doživljavaju spolno uzmemiravanje, odnosno da započeto spolno uznemiravanje nikada nije prestalo. |